szczepin

czwartek, 12 grudnia, g. 18

Muzeum Współczesne Wrocław, poziom „0”
wystawa potrwa do 19.12.2013

„Zrób sobie podwórko” to działanie zainicjowane w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, które zakładało aktywny udział młodzieży w procesie rewitalizacji jednego z zaniedbanych podwórek. Jego celem było zwrócenie uwagi na obszary oddalone od centrum, na którym skupia się większość wydarzeń artystycznych. Wrocław, który stanie się Europejską Stolicą Kultury w 2016 roku, to nie tylko okolice rynku, ale także tereny, które zazwyczaj nie są odwiedzane przez turystów czy nawet mieszkańców miasta z innych jego części. Projekt miał rozbić opozycję centrum-obrzeża.

Do jego realizacji zaproszona została młodzież z osiedla Szczepin, które niedawno stało się terenem społeczno-artystycznej aktywności Muzeum Współczesnego Wrocław. Jednym z opracowanych przez MWW projektów jest „Pamiętnik Szczepiński”, dzięki któremu mieszkańcy osiedla mogą podzielić się swoimi osobistymi historiami i zwrócić uwagę na potencjał swojego osiedla. Tym razem jednak opowieści te nie przybrały postaci literackiej, ale stały się podstawą do artystycznych ingerencji we wspólną przestrzeń.

Uczestnicy warsztatów sami wybrali miejsca, które chcieliby ożywić. Samodzielnie opracowali też projekt i jego realizację w przestrzeni publicznej. Tym samym przeszli cały proces – od diagnozy, przez poszukiwanie rozwiązań, po ich wcielenie w życie. Obecny etap to czas monitorowania efektów twórczej pracy. Jak instalacje zostały przyjęte przez sąsiadów? Czy mimo swej nietrwałości przyniosły jakąkolwiek zmianę?

UCZESTNICY:
Krzysiek Smoła
Krzysztof Pędzik
Gabriela Sornat
Karolina Bochenek
Wiktoria Zajfert
Klaudia Bronowicka
Ola Skrzypek
Julia Błaut
Ewelina Szpakowska
Małgorzata Miziniak
Ela Winiewska
Ania Górkiewicz
Julia Aleksandrowicz
Anna Wojciechowska
Natalia Moryto
Andżelika Joks
Ewelina Ceglarska
Ania Świerczek

Szczepińska karuzela from Fundacja Wersja on Vimeo.

KONCEPCJA:
“Zrób sobie podwórko” – Magdalena Kreis i Natalia Romaszkan (do dzieła! duet PRZEtwórczy)
“Pamiętnik Szczepiński” – Patrycja Mastej (MWW)

PROGRAM I PROWADZENIE ZAJĘĆ:
Kamil Radek, Beata Rojek, Anna Rymarz

WSPÓŁPRACA:
Juliett Triller, Magdalena Skowrońska (MWW)

KOORDYNACJA:
Zośka Reznik (Fundacja Wersja)

ORGANIZATOR: