herstoria-sztuki_baner

29.10.2016, g. 15-17 (cz. I)
Uff / pl. Nankiera 1, Wrocław

___

W ramach jesiennej edycji F/M Festiwalu, czyli F/M Day 2016 w UFF: WOLNO, zapraszamy na otwarty warsztat Zośki Reznik pt. „WOLNO rozmawiać. Herstoria sztuki„. Warsztat zostanie przeprowadzony we współpracy z Małgorzatą Rzerzychą-Myśliwy.

____

Dobrze wiemy, że historia jest zmaskulinizowana – od jej bohaterów począwszy, na badaczach skończywszy. Na szczęście doczekała się już swojej żeńskiej wersji, czyli tzw. herstorii. A zatem ZWALNIAMY męskocentryczną historię!

Herstoria to dużo więcej niż tylko odszukiwanie dzielnych uczestniczek wielkich wydarzeń i uzupełnianie nimi dominującej, wzniosłej narracji o losach człowieka. To opowieść o świecie z niebranych dotąd pod uwagę kobiecych perspektyw, która uwzględnia nie tylko różnorodność ich głosów, ale i specyfikę ich społeczno-kulturowej sytuacji. Opowieść wrażliwie badająca zakamarki pamięci, niemieszcząca się w żadnym podręczniku i co najważniejsze – opowiadana przez kobiety ich własnym głosem!

A co z historią sztuki? Czy kobietom WOLNO mieć w niej równy głos? Czy są reprezentowane w muzeach i galeriach? W czasie warsztatu przyjrzymy się obecności kobiet w historii sztuki i w tworzeniu narracji o sztuce, a także wybranym realizacjom artystycznym wykorzystującym strategię storytellingu. Przede wszystkim zaś, zmierzymy się z metodą historii mówionej – POWOLNYM, organicznym procesem badawczym – i sprawdzimy, w jaki sposób można ją DO WOLI wykorzystywać we wszechstronnej pracy ze sztuką.

____

Zośka Reznik – badaczka sztuki, kuratorka, animatorka kultury. Lubi eksplorować nieoczywistości, zajmuje się pamięciologią, psychogeografią i nowymi mediami. Angażuje się w kolektywne działania artystyczne i społeczne, wspiera niezależny obieg kultury. Absolwentka Gender Studies IBL PAN i doktorantka na historii sztuki UWr, gdzie pod opieką naukową prof. Anny Markowskiej przygotowuje rozprawę poświęconą mikronarracjom o twórczości wrocławskich artystek lat 70. XX w. Prowadzi Fundację Wersja.

Małgorzata Rzerzycha-Myśliwy – ukończyła studia magisterskie na kierunku sztuka i wzornictwo ceramiki we wrocławskiej ASP. Obecnie jest studentką I roku II stopnia na historii sztuki w UWr, animatorką kultury w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu, wolontariuszką w Muzeum Narodowym we Wrocławiu oraz współpracowniczką projektu „Gąszcz”. Interesuje się zagadnieniami związanymi ze sztuką współczesną, takimi jak: reklama, visual merchandising, sztuka kulinarna, ceramika artystyczna i użytkowa.

___

W przypadku zainteresowania możliwe jest powołanie herstoryczno-artystycznej grupy roboczej oraz kontynuowanie spotkań w formie seminaryjno-warsztatowej.

___

Warsztat jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych bez względu na wiek, wykształcenie czy profesję.

Osoby chętne otrzymają potwierdzenie uczestnictwa w warsztacie.

___

Liczba miejsc jest ograniczona.
Wymagane są zapisy: zofia.reznik@wersja.org
(decyduje kolejność zgłoszeń)

___

Warsztat jest dofinansowany ze środków Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, uzyskanych w ramach grantu wewnętrznego.

___

WOLNO rozmawiać. Herstoria sztuki
wersja.org/wolno-rozmawiac-herstoria-sztuki
facebook.com/events/1798372160439361

F/M Day 2016 w Uff: WOLNO
wersja.org/fm-day-2016-wolno
facebook.com/events/303055503412017

___

F/M Festiwal
facebook.com/fm.festiwal
wersja.org/fm-festiwal

kontakt: fm.festiwal@wersja.org

___

Organizatorzy:
Fundacja Wersja – facebook.com/fundacjawersja
Uff – facebook.com/uffklub
Instytut Historii Sztuki UWr – historiasztuki.uni.wroc.pl
Gąszcz – wersja.org/gaszcz-atlas-opowiesci

___