Rappers and Sappers

before: 14.06.2015, godz. 13-16, Wrocław, Kozanów (SPACERS)

start: 16.06.2015, godz. 17, Opole, przystań kajakowa OTK na Wyspie Bolko (SAPPERS)

finał: 20.06.2015, godz. 12-20, Wrocław, park przy ul. Połbina na Kozanowie (RAPPERS)

___

„Rappers & Sappers” to pomysł na włączenie Opola w obchody Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 za pomocą działań artystyczno-sportowych nawiązujących do mało znanego mostu saperskiego na wrocławskim Kozanowie. Projekt odbywa się w ramach programu „Mosty”, podczas którego w dniu 20 czerwca 2015 r. na wrocławskich przeprawach i kładkach odbędzie się 26 działań z różnych dyscyplin sztuki. Finał projektu odbędzie się w godz. 12-20 w okolicy zajmowanych obecnie przez policję, dawnych wojskowych koszar i sąsiadującego z nimi poligonu. To tu stacjonowali i ćwiczyli kiedyś saperzy szkolący się w podkładaniu ładunków wybuchowych i niszczeniu ciągów komunikacyjnych.

Most Saperski

20 czerwca będzie odwrotnie – mosty zostaną zbudowane, a manewry będą zdecydowanie kulturalne, pokojowe i służące nawiązywaniu kontaktów. Osiem opolskich artystek wizualnych przypłynie łączącym dwa miasta historycznym szlakiem wodnym specjalnie w celu włączenia się w program „Mosty”. Napędzanymi siłą własnych mięśni kajakami spławią do Europejskiej Stolicy Kultury stanowiący „złoto opolszczyzny” cement, który stanie się budulcem dla kulturalnego pomostu między dwoma miastami. Podczas otwartych warsztatów z cementowania będzie można wziąć udział w procesie wspólnego tworzenia pomnika opolsko-wrocławskiej współpracy.

___

___

Powitanie i warsztaty odbędą się w czasie specjalnej edycji pikniku Rap Szalet w parku przy ul. Połbina. Miejsce nie zostało wybrane przypadkowo – przeniesie nas w kierunku efemerycznego mostu pontonowego, który do niedawna pojawiał się przy ul. Micheleta jako tymczasowa przeprawa umożliwiająca przemieszczanie się ludności pomiędzy dwoma rozdzielonymi rzeką osiedlami: Kozanowem i Osobowicami. Swoje ulubione rapowe płyty zagrają tam związani z Wrocławiem raperzy i didżeje, m.in. Tymon, Jot oraz Spisek Jednego.

___

 

RAPPERS & SAPPERS: Saperki

SAPERKI

Elżbieta I Bonton | Syreni czyli Maria Syrena Bitka | Anna Cięciwa Gądek | Magdalena „Raniuszek” Hlawacz | Olimpia Janik | Natalia Ka jak Krawczyk (Jaka ja Kajak?) | Cieńka Malwa znana też jako Wiosło | Bojka Wodnicka

Trening drużyny Saperek oraz ich zmagania z ciekłym żywiołem w czasie spływu można śledzić na: rappersandsappers.blogspot.com

Początek spływu i zarazem uroczyste pożegnanie drużyny odbędzie się 16 czerwca o godz. 17 na przystani Opolskiego Towarzystwa Kajakowegowww.facebook.com/events/1451678578461487

___

Rap Szalet

RAP SZALET

Ideą eventu, nagrodzonego Nocną Marką 2012 magazynu „Aktivist” i  zlokalizowanego początkowo na wrocławskim Wzgórzu Polskim, jest zebranie na świeżym powietrzu znajomych, nakarmienie ich dobrą muzyką oraz jedzeniem.

www.facebook.com/rapszalet

___

SZAMA, NAPOJE

Czarny Deszcz​ | Dobry Materiał​ | Happy Little Truck​ | Szklarnia​ | Złe mięso​

___

SPACERS

Before pikniku, czyli rowerowy spacer po Kozanowie z Mateuszem Kornackim, który eksploratorów czasu i przestrzeni zabierze w podróż od mostu saperskiego do pontonowego. W niedzielę, 14 czerwca w godz. 13-16, z hip-hopem w tle i finałem na terenie Muzeum Wojsk Inżynieryjnych.

wersja.org/spacers www.facebook.com/events/484978165001646

___

Partner: Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu, www.galeriaopole.pl

Projekt został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Opole.

Przygotowanie do spływu i działania saperek w Opolu wspierają: Miejski Osrodek Sportu i Rekreacji Ruchowej | Opolskie Towarzystwo Kajakowe | Cementownia Odra Oficjalny dres drużyny produkowany jest w firmie Mr. Gugu Miss Go

___

Projekt jest realizowany w ramach Programu „Mosty” Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 pod opieką kuratora ds. performance Chrisa Baldwina.

www.wroclaw2016.pl/mosty

wroclaw2016.pl/mosty

mostywro.pl

___

RAPPERS & SAPPERS: Finał