rysunek Huberta Pokrandta

Piwniczna niejednoznaczność, haust nasyconego wilgocią i zarodnikami powietrza, duszna ciemność. Podbrzusze to czułe zejście w głąb świadomości. Jest niczym czarna narośl, a zarazem peephole do podglądania kłębiących się pod ziemią korzeni. Pozwala wślizgnąć się w nieokiełznaną jeszcze zmysłowość, która dopiero na powierzchni przekuwana jest w myśli i rzeczy.

To niewielka przestrzeń wystawiennicza usytuowana w sensie dosłownym i przenośnym pod Brzuchem, czyli Centrum Trawienia Wizji  przy ul. Białoskórniczej 26 . W czasie otwarcia Brzucha w jego piwnicy zupełnie spontanicznie pojawił się czarny miś. Gdy poświeciło się na niego latarką szeptał: „psst… chodź pod kocyk, opowiem Ci bajeczkę” i zabierał się do snucia swej opowieści. Ciemna i zagracona piwnica przeobraziła się w przytulną intymną przestrzeń, w której można się bezpiecznie schować. Albo otworzyć.

Formuła black cube, czyli galerii o ciemnym wnętrzu, dedykowana jest nie tyle dziełom, co raczej „dzianiu się” sztuki [wystawienniecze white cube + teatralne black box]. To miejsce dla wszelkiego rodzaju niezobowiązujących works in progress, akcji, performansów, wydarzeń, happeningów, ale też wystaw potrzebujących kameralnej i nieoczywistej przestrzeni.

___

W Podbrzuszu realizowane były dwa równoległe cykle wydarzeń:

Głębokie czucie eksploruje zakamarki estetyki, w której intuicja odgrywa większą rolę niż intelekt. Mieszczą się w nim zarówno wystawy, jak i wydarzenia artystyczne oraz edukacyjne, w których akcent położony jest na zmysły spoza podstawowej piątki, czyli zmysły somatyczne (dotyk, ból, temperatura), równowagi i propriocepcję. Ta ostatnia, nazywana również kinestezją lub czuciem głębokim, dostarcza nam wiedzy o ułożeniu członków własnego ciała. Być może wzajemne relacje ludzkich organów mają przełożenie na nasz kontakt z otoczeniem? Zobacz >>

Mikrobiom jest programem bezkosztowych rezydencji artystycznych dla osób, które poszukują twórczego siedliska dla swoich działań. Po nocy spędzonej w pełniącym fukcję wystawienniczą podziemiu Podbrzusza przychodzi czas na dzienną aktywność w Centrum Trawienia Wizji (i Snów!). Zamieszkanie w Brzuchu pomaga wsłuchać się w jego wewnętrzną melodię i wzmaga wydzielanie twórczych soków. Mikrobiom zapewnia Brzuchowi ożywczą fermentację. Zobacz >>

___

Zobacz wszystkie wydarzenia w Podbrzuszu >>

kuratorka: Zośka Reznik

___

Przestrzeń nie istnieje.