Magdalena Grobelna, Znaki uzdrawiające

21.6 – 31.8.2014

___

Zapraszamy na otwarcie drugiej wystawy z cyklu Głębokie czucie, dedykowanego podziemnej przestrzeni Brzucha. Ekspozycja Znaki uzdrawiające to najnowsze prace malarskie Magdaleny Grobelnej, której twórczość spolaryzowana jest przez dwa bieguny: społecznego aktywizmu i osobistych poszukiwań medytacyjnych.

Sztuka pisania znaków, podjęta przez artystkę w jej najnowszym cyklu malarskim jako temat i zarazem środek wyrazu, to dyscyplina, w której tradycyjnym ujęciu piękno i wdzięk są pochodnymi prawdy. Dzięki wielogodzinnym, żmudnym ćwiczeniom kaligraf dąży do możliwie doskonałego przedstawienia abstrakcyjnej idei, a siła pojedynczego symbolu opiera się przede wszystkim na jego szczerości. Samo słowo dyscyplina, przywodzące na myśl podporządkowanie regułom rodem ze średniowiecznego zakonu braci kopistów, oznacza tu przede wszystkim precyzję i wytrwałość w dążeniu do sedna.

Coraz mniej osób może się dziś poszczycić swoim własnym charakterem pisma – klawiatura i zestandaryzowany zasób krojów zdejmują z nas obowiązek nadania słowom odpowiedniej formy wizualnej. Nawet składane na oficjalnych dokumentach podpisy wydają się z roku na rok tracić wcześniejszą finezję. Czy nagły skok w stronę cyfryzacji, standaryzacji i profesjonalizacji codziennego porozumiewania się nie spowodował, że powstała wyrwa wymagająca jakiegoś rodzaju terapii? A może chęć uzdrowienia „chorej komunikacji” to tylko lament pokoleń, które siedząc w szkolnych ławkach – być może jeszcze miejscami drewnianych – przymuszano do ćwiczenia krągłości brzuszka małego „b”?

W Znakach uzdrawiających Magdalena Grobelna podejmuje próbę naprawienia pewnego połączenia, które doznało zniekształcającego przekaz uszczerbku. Powrót do form podsuwanych jej przez intuicję staje się zarazem wyprawą kartograficzną, która ma pozwolić na wytyczenie nowych szlaków tam, gdzie w niewyjaśnionych okolicznościach komunikacja została zerwana.

___

Wernisaż: sobota, 21 czerwca 2014, g. 19.

Wystawa dostępna w godzinach otwarcia Brzucha lub po umówieniu się.

___

Magdalena Grobelna

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Graficzka, animatorka, kuratorka, aktywistka. Ma na swoim koncie ma wiele projektów m.in. Dźwięki z Odzysku, Chór Tu, Magga Studio.

___

Wystawa odbywa się w ramach cyklu Głębokie czucie, eksplorującego zakamarki estetyki, w której intuicja odgrywa większą rolę niż intelekt.

___

Kuratorka: Zośka Reznik

Organizator: Fundacja Wersja

Podbrzusze
Brzuch – Centrum Trawienia Wizji
Wrocław, ul. Białoskórnicza 26, p. -1

___

fb.com/events/458463717622463

___