czy-wolno_dyskusja

29.10.2016, g. 18:30
Uff / pl. Nankiera 1, Wrocław

___

W ramach jesiennej edycji F/M Festiwalu, czyli F/M Day 2016 w UFF: WOLNO, zapraszamy na dyskusję pt. “Czy WOLNO nam być wolnymi?”, którą poprowadzi Daria Sudoł.

____

„Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem…” Wydźwięk słów tej legendarnej piosenki śpiewanej niegdyś przez zespół „Chłopcy z Placu Broni” pomimo upływającego czasu i zmiany realiów, nie uległ przedawnieniu. Wręcz przeciwnie – w odniesieniu do ostatnich wydarzeń, które miały i mają miejsce w przestrzeni publicznej – nabrały one nowego znaczenia.
3. października, który otrzymał miano czarnego poniedziałku, tekst ten z ogromną siłą wybrzmiał na ustach tysiąca kobiet i mężczyzn, którzy zebrali się na wrocławskim rynku, aby zamanifestować swoją niezgodę na próbę ograniczenia ich wolności. Uczestniczki i uczestnicy Ogólnopolskiego Strajku Kobiet domagali się prawa do wolności wyboru i stanowienia o swoim życiu.

Czym jest dla nas wolność? Jakie są jej przejawy? W jakim kontekście możemy rozpatrywać to zagadnienie? Czy ma ona wymiar polityczny, społeczny, kulturowy? Jakie są granice wolności? W jakim stopniu możemy pozwolić sobie i innym na ingerencje w obszar wolności? Czy istnieje zgoda na ograniczanie wolności i jakie oblicza może niezgoda wobec tego? Czy wolność jednych oznacza zniewolenie drugich? Jakie konsekwencje ponosimy walcząc o wolność i jak daleko możemy posunąć się w tej walce? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć podczas dyskusji „Czy wolno nam być wolnymi”, która odbędzie się 29. października w ramach F/M Day 2016 w UFF: WOLNO.

____

W rozmowie wezmą udział:

Ewelina Seklecka – Prezeska Fundacji Punkt Widzenia działające na rzecz równości płci, feministka. Współautorka raportów z badań na społeczno-kulturowymi uwarunkowaniami przemocy seksualnej oraz obrazami kobiecości i męskości w lekturach szkolnych. Absolwentka podyplomowych Gender Studies Polskiej Akademii Nauk, pedagogiki na Uniwersytecie Wrocławskim, Szkoły Treningu Grupowego w Training & Consulting oraz Kurs Analizy Transakcyjnej, I, II i III stopnia w Ośrodku Psychoterapii i Treningów Psychologicznych AION.

Paulina Konstancja Maciejewska – Członkini Dziewuchy Dziewuchom Wrocław. Od ponad 10 lat z przerwami zajmuje się społecznym aktywizmem, organizacją, koordynacją i obsługą wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych i edukacyjno-rozwojowych. Pasjonuje ją zgłębianie możliwości i poszerzanie granic ludzkiego, a przede wszystkim własnego umysłu. Nie poprzestaje na teoretyzowaniu – śpiewa, maluje, angażuje się w prace manualne, trenuje sztuki walki i – testując na sobie – poznaje metody terapeutycznej pracy z ciałem. Pasjonuje się turystyką, ale zamiast krajów, miast i zabytków, woli zwiedzać coraz to nowe środowiska, grupy i wewnętrzne światy ludzi, których spotyka na swojej drodze, wciąż redefiniując przy tym siebie.

Małgorzata Tracz – polityczka, od maja 2015 roku przewodnicząca Partii Zieloni, liderka listy Zjednoczonej Lewicy w okręgu wrocławskim w wyborach do parlamentu w 2015 roku. Aktywistka ekologiczna, miejska i społeczna, nauczycielka akademicka, zaangażowana w projekt ustawy „Ratujmy Kobiety”.

Monika Piotrowska-Marchewa – adiunkt w Instytucie Historycznym UWr. Zawodowo zajmuje się badaniem dziejów ubóstwa, filantropii i aktywności społecznej w XIX i I połowie XX wieku. Drugi bardzo ważny nurt jej badań to historia kobiet. Pracuje obecnie nad książką habilitacyjną o nauczycielkach w Polsce międzywojennej. Działa w Dolnośląskim KOD, współredaguje jego biuletyn „Dekoder”. Wspiera aktywnie Ogólnopolski Strajk Kobiet.

Karolina Micuła – aktywistka i muzyk, wokalistka i nauczycielka śpiewu. Działająca na polu sztuk performatywnych, praktykująca jogę weganka. Niegdyś działająca na rzecz Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej i Wrocławskiego Forum Miejskiego, obecnie związana z Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet i Publicznością Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Andrzej Jóźwik – dziennikarz, publicysta. Żywo zainteresowany miastem oraz metapolitycznym i obywatelskim wymiarem kultury.

Bartek Lis – doktor nauk społecznych, socjolog gender, badacz społeczny i animator kultury. Studiował gender studies na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie w Oslo. Kurator projektów społecznych w Muzeum Współczesnym Wrocław, członek Fundacji ART TRANSPARENT, współpracownik Fundacji IMPACT I Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” w ramach programu „Latających Socjologów”, nauczyciel metod i technik animacji społeczno-kulturalnej we wrocławskiej SKIBIE (Szkoła Animatorów Kultury). Marzy o podróży w Himalaje i Karakorum.

Spotkanie poprowadzi:

Daria Sudoł – krytyczka kultury, nauczycielka akademicka, dziennikarka, aktywistka, feministka. Współorganizatorka F/M Festiwalu, założycielka i członkini kolektywu artystycznego DON’T BE MAD!, członkini Stowarzyszenia Wyspa Słodowa 7, animatorka kultury i edukatorka społeczna od lat zaangażowana w szereg inicjatyw społeczno-kulturalnych, aktywnie działająca na rzecz osób wykluczonych, środowisk prokobiecych i poszanowania praw zwierząt.

___

Czy WOLNO nam być wolnymi? – dyskusja
wersja.org/czy-wolno-dyskusja
facebook.com/events/1850033765229391

F/M Day 2016 w Uff: WOLNO
wersja.org/fm-day-2016-wolno
facebook.com/events/303055503412017

___

F/M Festiwal
facebook.com/fm.festiwal
wersja.org/fm-festiwal

kontakt: fm.festiwal@wersja.org

___

Organizatorzy:
Fundacja Wersja – facebook.com/fundacjawersja
Uff – facebook.com/uffklub

___

F/M Day 2016: Czy WOLNO nam być wolnymi?

___